ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

ZAWÓD: ELEKTRYK

Elektryk to dobrze przez wszystkich znany zawód. Nie jest to zaskakujący fakt – energia elektryczna jest dookoła nas i umożliwia nasze codzienne komfortowe funkcjonowanie. Musimy wiedzieć, że to niezwykle wymagająca profesja, a jej specjaliści wykonują szeroki zakres prac, przez co wymaga się od nich często zdobywania kolejnych uprawnień i nieustannego poszerzania kwalifikacji. W praktyce każdy z nas wie, czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić, jednak czy na pewno wiemy o tym zawodzie wszystko?

Wykształcenie elektryka

Elektrykiem można zostać na kilka sposobów: ukończenie technikum, szkoły zawodowej, studiów wyższych lub specjalistycznego kursu. Wybierając jedną z dwóch pierwszych opcji otrzymujemy tytuł technika, natomiast kończąc studia licencjackie możemy tytułować się inżynierem, a po studiach magisterskich – tytułem magistra inżyniera. Wyższe wykształcenie daje większy zasób wiedzy niż szkoła zawodowa czy technikum, które uczą zawodu od strony praktycznej. W największym uproszczeniu możemy stwierdzić, że inżynier zajmuje się projektami oraz dokumentacją, a technik  docelowym wykonawstwem, naprawą i konserwacją. Zawód elektryka można również uzyskać kończąc kurs w centrum kształcenia zawodowego. Długość takiego kursu wynosi zazwyczaj od dwóch do czterech semestrów i kończy się zaświadczeniem upoważaniającym do przystąpienia do egzaminu. Pozytywna ocena daje nam uprawnienia do wykonywania zawodu.

wykształcenie elektryka

Obowiązki i cechy specjalisty

Głównym błędem w myśleniu wielu osób jest fakt, że elektryk to osoba od wymiany żarówki. Do podstawowych, codziennych obowiązków elektryka należy montaż, konserwacja i naprawa urządzeń lub instalacji elektrycznych. To także wykonywanie projektów, przeglądów i monitorowanie stanu technicznego. Nie jest to praca wykonywana w jednym miejscu i otoczeniu – elektryk jest potrzebny wszędzie, gdzie ma się styczność z prądem. A to oznacza w praktyce, że zawód ten ma niejedno oblicze. Elektryków spotkamy w przemyśle, handlu, usługach, transporcie, energetyce, na budowach czy w warsztatach samochodowych. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu doświadczenia można starać się o konkretne kwalifikacje, aby dostać się do wyspecjalizowanego obszaru zawodu i tylko na nim skupić uwagę.

cechy specjalisty

Praca elektryka jest więc powiązana bezpośrednio z olbrzymią odpowiedzialnością za ludzi. Dobrego specjalistę wyróżnia dobry wzrok i słuch, zdolność do koncentracji i logicznego myślenia, ogólna sprawność fizyczna i podzielność uwagi. Ważne są też zdolności techniczne i matematyczne. Zawód wymaga od pracownika odpowiedzialności oraz skrupulatności, gdyż każdy błąd może zawarzyć na poprawnym działaniu urządzeń czy instalacji.