ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

WPŁYW SZTUCZNEGO OŚWIETLENIA NA NASZE SAMOPOCZUCIE

Nastała jesień, niezwykle ciemna i depresyjna pora roku. Niewątpliwie oddziałuje ona na nasze samopoczucie, a brak światła lub jego niewłaściwe rozmieszczenie negatywnie wpływa na organizm. Stajemy się senni, apatyczni, pozbawieni energii. Złe oświetlenie może także wpływać na naszą efektywność, dlatego właściwe jego rozmieszczenie jest tak istotne. Odpowiednie światło jest ważne w mieszkaniu oraz, przede wszystkim, w miejscu pracy. Właściwie rozlokowane oświetlenie pozwoli zoptymalizować jego działanie, żeby pomagało, a nie szkodziło.

Temperatura światła

Temperatura światła jest niezwykle istotna, dlatego kupując żarówki i świetlówki, zwróć uwagę na to, czy jest ono ciepłe, neutralne czy zimne. Bogaty wybór dostępnych na rynku produktów pozwoli ci znaleźć zadowalającą opcję. Dobrze dobrana barwa światła zwiększa poczucie komfortu i poprawia samopoczucie. Barwa światła może nas aktywizować – pobudzać do działania lub uspokajać, dawać poczucie ukojenia, odpoczynku. Dla przykładu nieodpowiednio dobrane światło przy biurku, będącym naszym miejscem pracy, może powodować senność, z kolei niewłaściwa barwa światła w miejscu domowego relaksu może nas niepotrzebnie pobudzać lub wprawiać w zły nastrój.

biuro w domu

Skąd wiedzieć, z jakim światłem mamy do czynienia?

– ciepłą barwę dają żarówki poniżej 2700 -3000K

– neutralną barwę między 4000K

– zimną barwę powyżej 6000K

Ciepła barwa żarówki, czyli z mniejszą wartością barwy światła wyrażonej w Kelwinach, doskonale nada się do sypialni. Tworzy w pomieszczeniu nastrój intymności, komfortu, wprowadza spokojną atmosferę. Źródła światła o natężeniu poniżej 3000K sprawdzą się zatem w pomieszczeniach, w których odpoczywamy i relaksujemy się. W pracy z kolei zda egzamin natężenie światła w przedziale 4000K – 5300K. Światło takie pobudzi nas do działania i pozwoli skupić się na wykonywanych zajęciach. Dla przykładu sporo osób do pracy wybiera lampy LED, które można kupić w barwie neutralnej.

Światło w miejscu pracy

O ile to możliwe, staraj się korzystać ze światła dziennego, bo to właśnie ono ma na nas najlepszy wpływ. Jesienią może być to dość trudne do zorganizowania, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia. Dobrze dobrane oświetlenie to takie, które gwarantuje komfort, zwłaszcza w pracy, w której spędzamy większą część dnia. Dobierz odpowiednie natężenie i barwę światła, by wzrok się nie męczył, szczególnie podczas pracy przy komputerze. Na światło sztuczne w pomieszczeniu powinny składać się lampy główne oraz miejscowe, czyli małe lampki ulokowane przeważnie na biurku. Jaką lampkę wybrać? Najlepiej taką, którą możesz dowolnie modelować i ustawić tak, jak ci najbardziej pasuje. Lampka biurkowa powinna być ustawiona w taki sposób, by światło nie odbijało się w monitorze, ani innych przedmiotach oraz by nie raziło w oczy. Ważna jest także umiarkowana intensywność światła, ponieważ rażące światło jest męczące dla oczu.

W przypadku sali konferencyjnej lub miejsca spotkań z klientami zwróć uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale i design. Oprócz tradycyjnych lamp warto postawić także na oświetlenie ozdobne. Możliwości jest wiele. W naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę nietuzinkowych, oryginalnych lamp, pośród których każdy z pewnością wybierze model dla siebie. Dzięki nowoczesnej, wolnostojącej lampie lub klimatycznie oświetlonym roślinom czy wnękom, stworzysz klimat sprzyjający negocjacjom.

oświetlenie w biurze

Pamiętajmy! Światło ma ogromny wpływ, nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Zastanów się, czy lampy i żarówki w pomieszczeniu, w którym pracujesz, są odpowiednie i zrób wszystko, aby zminimalizować ich szkodliwe działanie. Do dzieła!