Współcześnie nasze życie skupia się nie tylko wewnątrz naszych domów i mieszkań. Coraz więcej czasu lubimy i chcemy spędzać na zewnątrz. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy lubimy przesiadywać w ogrodach i na tarasach. Żeby jednak ogród był dla nas w pełni funkcjonalny, komfortowy, a przede wszystkim bezpieczny, potrzebne jest nam dobrze dobrane oświetlenie. Jak jednak poradzić sobie z zasilaniem, potrzebnym do wybranych urządzeń elektrycznych, z których chcemy korzystać na zewnątrz? Podpowiadamy poniżej.
Oświetlenie zewnętrzne
Wybierając lampy ogrodowe zastanówmy się, gdzie chcemy oraz gdzie przyda nam się ich światło. Dla oświetlenia ścieżek, alejek, chodników oraz podjazdów najlepsze będzie umieszczenie opraw oświetleniowych na słupkach zasilających lub zasilająco-oświetleniowych. Dobrym dla nich miejscami są granice i centralne części trawnika lub sąsiedztwo wiat garażowych czy żywopłotów. Sporą popularnością cieszą się ostatnio oprawy najazdowe. Występują one w odpornych na nacisk obudowach i można je osadzić w nawierzchni podjazdu lub w podłożu trawnika, co bardzo dobrze prezentuje się wizualnie. Pamiętajmy, że oprawy narażone na działanie warunków atmosferycznych powinny mieć obudowy o stopniu ochrony IP54 lub IP65-67. Są one pyłoszczelne i odporne na strugi wody. Wygodną i coraz częściej wybieraną opcją oświetlenia ogrodowego są lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do prądu, ponieważ mają wbudowane baterie słoneczne oraz akumulatory.

Inne urządzenia elektryczne
Odpowiedniego zasilania poza oświetleniem zewnętrznym wymaga w ogrodzie wiele urządzeń i sprzętów elektrycznych, których używamy codziennie lub nawet raz na jakiś czas. Mowa tu o bramach automatycznych, kosiarkach elektrycznych, spawarkach i innego typu „cięższych sprzętach”, a nawet systemach zraszających, czy grillach stałych. Instalację zasilającą najczęściej montujemy na zewnętrznych ścianach domu, w altankach lub pod zadaszeniami i z dala od miejsc łatwo nagrzewających się. Wystarczają wówczas gniazda wtyczkowe, jedno- lub trójfazowe, w zależności od zastosowania jakie jest nam potrzebne. Do przyłączania „cięższych sprzętów” wybierać powinniśmy gniazda siłowe. Najlepiej zamontować je trwale do podłoża, wewnątrz na przykład wiat, garaży czy składzików. Jeśli korzystamy z urządzeń często narażonych na zamoczenie lub zanurzenie, dla bezpieczeństwa powinniśmy zasilać je napięciem obniżonym, które sterowane jest poprzez specjalne czujniki. Instalacja zasilająca powinna składać się z kilku obwodów o różnym napięciu.
Oświetlenie dekoracyjne
Coraz popularniejsze staje się również ozdabianie przydomowej przestrzeni oraz ogrodów oświetleniem dekoracyjnym. Dla tego typu urządzeń warto pomyśleć o wzbogaceniu instalacji zasilającej o kilka więcej obwodów o różnym napięciu, pamiętając by oświetlenie użytkowe podłączyć do innego obwodu niż oświetlenie dekoracyjne. Tak samo warto zastosować oddzielne obwody dla urządzeń włączanych manualnie i tych sterowanych poprzez czujniki. Do chętnie podkreślanej oświetleniem architektury ogrodowej zaliczamy także oczka i kaskady wodne. Te ostatnie wystarczy oświetlić z zewnątrz odpowiednimi reflektorami. Jeśli chcemy natomiast podświetlić niektóre stopnie kaskady lub zamontować oświetlenie pod wodą to pamiętajmy, żeby zakupić lampy do tego celu przystosowane, czyli wodoszczelne i zasilane bezpiecznym napięciem. Ważne, żeby stosowane przy nich transformatory spełniały wymogi transformatorów bezpieczeństwa i znajdowały się najlepiej w budynku. Ewentualnie jeśli nie jest to możliwe, należy zastosować specjalne hermetyczne skrzynki i umieścić je w miejscach nienarażonych na zawilgocenie.
Urządzenia elektryczne na tarasie lub balkonie
Jeśli chcemy ozdobić lub po prostu oświetlić taras i balkon, nie ważne czy jest porządnie zadaszony, czy nie, warto wybierać do niego oświetlenie przeznaczone do montażu zewnętrznego. Będzie ono odznaczało się wysokim stopniem ochrony IP (symbol odporności na wilgoć i pyłoszczelność). Na przykład oprawy montowane w ścianie, plafoniery i lampy zawieszane powinny mieć stopień ochrony co najmniej IP44. Największej ostrożności i specjalnej ochrony IP67 wymagają oprawy oświetleniowe wpuszczane w grunt. Na tarasach zaleca się montowanie skrzynek z gniazdkami wtyczkowymi, które umożliwiają zasilanie urządzeń elektrycznych, z których chcemy korzystać np. przy pielęgnacji roślin.

Tak więc planując aranżację ogrodu lub tarasu dobrze jest przemyśleć kwestię urządzeń i oświetlenia, z którego w przyszłości będziemy chcieli korzystać i adekwatnie do potrzeb wybranie dopasowanego źródła zasilania. Różnego dla oświetlenia i urządzeń użytkowych oraz dekoracyjnych.