Posiadanie własnego domu to marzenie niejednej rodziny. Jednak co zrobić, by ten dom okazał się dobrym i opłacalnym wyborem na długie lata? Jednym z głównych kwestii, jakie obciążają domowy budżet w znacznym stopniu jest kwestia ogrzewania. Na szczęście obecnie mamy na rynku wiele rozwiązań, które pomogą nam okiełznać i uregulować koszty ogrzewania nie wymagając od nas ograniczania się i przykręcania kaloryferów. O czym mowa? O różnego typu termostatach, które w wygodny sposób zwiększają nasz komfort mieszkania oraz ograniczają koszty eksploatacji.
Termostat – co to takiego i do czego służy
Ogólnie rzecz biorąc termostatem określa się urządzenie lub jego element, który jest układem sterującym i pozwalającym utrzymać zadaną temperaturę. Układ taki zawiera system pomiaru temperatury oraz układ włączający urządzenia, które dostarczają ciepło lub odbierają ciepło z układu. Montaż termostatu pozwala nam dowolnie kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu, co przynosi oszczędność energii (nawet do 20% kosztów ogrzewania).

Rodzaje termostatów
Choć rodzajów termostatów może być wiele, skupimy się na dwóch ich typach: termostacie grzejnikowym oraz termostacie pokojowym. Ten pierwszy, termostat grzejnikowy, to potoczna nazwa głowicy termostatycznej umieszczanej tuż przy grzejniku. Zbudowana jest ona z obudowy, mieszka sprężystego, czujników cieczowego oraz gazowego i trzpienia głowicy. Dzięki głowicy termostatycznej możemy w optymalny sposób wykorzystać ciepło dostarczane do grzejnika bez ponoszenia zbędnych strat. Na rynku znaleźć możemy głowice termostatyczne mechaniczne ( często tańsze) i ich droższąwersję, czyli głowice elektroniczne, które optymalizują proces ogrzewania dzięki ustawianiu parametrów temperatury w systemie dobowym lub tygodniowym. Dzięki temu możemy wybrać program temperaturowy, który najbardziej nam odpowiada i pasuje do naszego rozkładu dnia. Głowice elektroniczne mają także funkcje dodatkowe, których nie znajdziemy w przypadku głowic tradycyjnych. Mowa tu na przykład o funkcji „otwartego okna”, w której jeśli korpus głowicy zostanie poddany dużej ilości zimnego powietrza, termostat automatycznie zamyka przepływ wody w grzejniku bez konieczności podchodzenia do niego. Wszystko odbywa się automatycznie.

Innym coraz popularniejszym rodzajem termostatów wykorzystywanych w mieszkaniach jest termostat pokojowy. Jest to urządzenie, które utrzymuje zadaną temperaturę poprzez określone działanie na układ grzewczy. Porównuje on aktualną temperaturę z temperaturą ustawioną i kompensuje ją dzięki odpowiedniemu działaniu. Tutaj również mamy do wyboru tradycyjne wersje mechaniczne oraz te oferujące znacznie większe możliwości, nowoczesne wersje elektroniczne. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na termostaty elektroniczne, które są popularne w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego dzięki możliwości ich zaprogramowania nawet na cały tydzień. Pozwala to w wygodny sposób oszczędzić koszty ogrzewania oraz utrzymać komfort cieplny w całym domu.

Jaki termostat wybrać
Stając przed decyzją jaką głowicę termostatyczną wybrać do swojego mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Bardzo ważnym elementem dobrego termostatu grzejnikowego jest wskaźnik EEI, który przyznaje się w ramach certyfikacji produktu w oparciu o system oceny energetycznej TELL. Uwzględnia on między innymi: wpływ temperatury czynnika na pracę armatury, histerezę, wpływ zmiany ciśnienia oraz czas reakcji. Według tego systemu produkty dzielimy na klasy jakościowe od A do F, przy czym klasa A uznawana jest za produkt najbardziej ekonomiczny oraz efektywny.

To na jakie rozwiązanie zdecydujemy się postawić w naszych domach, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb i wymagań. W kwestii zapewnienia racjonalnego przepływu ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach ważnym czynnikiem wyboru termostatu jest jego koszt. Po szeroki wybór termostatów w atrakcyjnych cenach zapraszamy do naszych Hurtowni Elektra, gdzie nasi specjaliści pomogą w najkorzystniejszym dla Państwa wyborze asortymentu.