Życie codzienne nie polega na ciągłym przebywaniu w domowej przestrzeni. Każdy z nas pracuje, uczy się, wyjeżdża w odwiedziny do rodziny, znajomych, a także organizuje sobie wakacje i urlopy, aby móc odpocząć choć na chwilę od trudów dnia codziennego. Jak zatem zadbać o dom podczas nieobecności, aby mieć do czego wracać?
Właściwy system zabezpieczeń domu potrafi skutecznie uchronić nas przed włamaniem, a także i nierzadko przed włamaniem z kradzieżą. Dla złodzieja nie ma znaczenia miejsce, w którym mieszkamy – wkradnie się on zarówno do domu jednorodzinnego, jak i mieszkania. Policja z roku na rok ostrzega o rosnącym zagrożeniu, zwłaszcza w czasie lata, co nie oznacza, że zimą czy wiosną złodzieje śpią.
Obrany cel
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często jesteśmy obserwowani przez złodziei, a nasze lokum obierane jako potencjalne miejsce włamania. Chcąc utrudnić złodziejom życie warto zabezpieczyć cel, jakim jest nasze mieszkanie czy też dom. Przede wszystkim powinniśmy się skupić na zamontowaniu ogólnego systemu zabezpieczeń, który obejmować będzie przede wszystkim wejścia takie jak:
- drzwi wejściowe,
- drzwi balkonowe,
- okna.
Prócz odpowiedniego systemu, warto pomyśleć także o ubezpieczeniu dobytku, na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia.

Odpowiednia klasyfikacja
Decyzja o zamontowaniu systemu alarmowego we własnym lokum nie jest wcale aż taka prosta, jakby się mogło to wydawać. Przede wszystkim musimy postawić sobie pytanie dotyczące tego, jak bardzo chcemy zabezpieczyć dom czy mieszkanie. Odpowiedź na to pytanie niesie za sobą potrzebę wyboru jednego z czterech dostępnych na rynku systemów.
Klasa I to opcja dla tych, którzy uznają, że ryzyko włamania jest niewielkie, a złodziej jest raczej małym rzezimieszkiem, niż zawodowym włamywaczem.
Klasa II natomiast, jest rozwiązaniem dla osób, które uważają, że potencjalny złodziej posiada choć podstawową wiedzę na temat alarmów, a tym samym posiada odpowiedni sprzęt i specjalistyczne narzędzia, jak np. miernik uniwersalny czy klucze metryczne.
Klasa III powinna być wyborem tych, którzy są przekonani o rozległej wiedzy złodzieja na temat systemów alarmowych różnego rodzaju, a także wyposażeniu, w którym znaleźć można niezbędne urządzenia elektroniczne, dzięki którym bez problemu włamie się do danego obiektu.
Klasa IV i zarazem ostatnia to klasa, na którą decydują się osoby, które uważają, że włamywacz będzie miał możliwość wcześniejszego zaplanowania przestępstwa, a tym samym będzie on posiadać niezbędne sprzęty w całej gamie.

Rodzaj zabezpieczeń
Współczesny rynek oferuje wiele rozwiązań, jeśli chodzi o systemy alarmowe. Jedne są montowane w czasie budowy domu i zazwyczaj są systemami okablowanymi, inne natomiast są bezprzewodowe, dzięki czemu z łatwością można zamontować je w domu czy mieszkaniu, które już stoi.
Najważniejszą kwestię podczas wybory systemu alarmowego stanowi wybór rodzaju sterowania i zarządzania systemem. Jeszcze do niedawna prym wiodły panele naścienne, a także piloty, jednak postęp technologiczny doprowadził do coraz to nowszych form. Wielu klientów decyduje się na klawiatury sensoryczne czy panele LCD, a także i łączenia systemów z aplikacjami na wszelkie urządzenia mobilne.
Jak wygląda alarm?
Systemy alarmowe oparte są na specjalnych czujnikach. Najczęściej wykorzystywanymi są czujniki na podczerwień, znacznie rzadziej dualne, czyli na podczerwień i mikrofale. Natomiast w przestrzeniach przybalkonowych czy przyokiennych spotkać można czujniki magnetyczne, które w momencie rozdzielenia informują o włamaniu.
Niezależnie od tego czy posiadamy dom czy mieszkanie, odpowiednie zabezpieczenie systemem alarmowych pozwoli nam na spokojny sen i niczym nie zaburzone wyjazdy, na których odpoczniemy zamiast się stresować własnym dobytkiem.