Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane podczas urządzania domów czy mieszkań. Chętnie zakładamy podłogówkę w łazience, salonie czy kuchni. Jest ona niezwykle wygodna i bardzo estetyczna. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru lub modernizacji dotychczasowego ogrzewania powinniśmy się zastanowić, co sprawia, że metoda ogrzewania podłogowego jest tak bardzo popularna? Jakie niesie ze sobą plusy oraz minusy?
Zamontowanie ogrzewania podłogowego jest niezwykle komfortowe dla jego użytkowników, ponieważ sprawia, że cała podłoga staje się powierzchnią grzewczą. Dzięki czemu można bez trudu osiągnąć równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu. Z medycznego punktu widzenia ogrzewanie podłogowe lepiej wpływa na nasze zdrowie, dlatego że dobrze współgra z układem krążenia człowieka. Stopy zazwyczaj wychładzają się znacznie szybciej niż reszta ciała. Ciepła podłoga sprawia, że dolne kończyny są ogrzewane bezpośrednio, natomiast temperatura na wysokości głowy jest mniejsza, co sprzyja lepszemu samopoczuciu.

Bezpośrednią korzyścią płynącą z montażu ogrzewania podłogowego jest jego efekt wizualny. Brak widocznych kaloryferów nie zaburza przestrzeni i daje nieskończenie wiele możliwości aranżacji wnętrza. W tej sytuacji musimy jednak pamiętać o tym, że podłoga jako element grzewczy, nie może być w całości zagospodarowana, ponieważ nie spełni swojego przeznaczenia.
Co na podłodze?
Do ogrzewania podłogowego nadają się wyłącznie posadzki, które są odporne na wysokie temperatury, ale również nie hamują rozprzestrzeniania się ciepła. Do materiałów, jakie możemy wykorzystać należą płytki ceramiczne czy kamienne. Warto zwrócić uwagę, aby miały one wysoki stopień przewodzenia ciepła oraz dużą bezwładność cieplną. Wykładziny z PCW lub innych tworzyw sztucznych są cieńsze niż drewno, dlatego znacznie lepiej przekazują ciepło do pomieszczeń. Dzięki swojej elastyczności nie odkształcają się, a jedynie kurczą się lub rozszerzają pod wpływem amplitudy temperatur.
Montaż ogrzewania podłogowego
Instalację podłogową wykonuje się najczęściej z rury typu pex z wkładką aluminiową. Na przekrój podłogi składają się kolejno: cienka warstwa betonu, styropian, ekran odbijający ciepło oraz rura przymocowana za pomocą specjalnych spinek. Jeśli chodzi o temperaturę wody stosowaną do ogrzewania podłogi, powinna wynosić ona maksymalnie 50º C, żeby nie zniszczyć instalacji. Montaż rury odbywa się segmentowo, aby zapewnić idealny rozkład ciepła w całym pomieszczeniu. W przypadku pokoi o różnych rozmiarach, używa się specjalnych rozdzielaczy, które pozawalają na oddzielną regulację temperatury w każdym z nich.

Czy warto?
Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu, jeśli chodzi zaś o nowe budownictwo ten typ ogrzewania w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na ciepło w domu. Poza walorami estetycznymi ogrzewanie podłogowe korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz portfele, będąc bardziej wydajnym od klasycznych form grzewczych.