W każdym domu powinno znaleźć się miejsce na półkę lub szafkę z podstawowymi narzędziami. Nie ma znaczenia czy jesteśmy początkującymi majsterkowiczami, często nie mającymi bladego pojęcia co i jak naprawić, czy złotą rączką, która poradzi sobie z każdą usterką. Podstawowy zestaw narzędzi przyda się każdemu. Z jego pomocą sami wykonamy drobne i niezbędne naprawy, przyda się również przy wizycie pomocników – sąsiada czy specjalisty.
Prawdziwi fachowcy i zaawansowani majsterkowicze swoje rozbudowane zestawy narzędziowe kompletują często latami. Chcąc jednak posiadać podstawowy niezbędnik majsterkowicza, zakup narzędzi powinniśmy rozpocząć od razu po otrzymaniu kluczy do własnego mieszkania. Skład takiego zestawu nie nadwyręży naszego budżetu, a nieraz przekonamy się, że warto być w jego posiadaniu. Pamiętajmy również, by wszystkie narzędzia przechowywać w jednym, łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w specjalnej skrzynce, dzięki czemu unikniemy bałaganu.

O czym pamiętać kompletując podstawowy zestaw majsterkowicza?
Bez względu na nasze umiejętności, niezbędnik każdego majsterkowiczaskłada się z podobnych narzędzi. Kompletowanie rozpocznijmy od zakupu młotka z drewnianym trzonkiem, który prędzej czy później przyda się w każdym domu. Równie pomocne okażą się gwoździe o różnych długościach. Nie zapomnijmy również o szczypcach uniwersalnych, powszechnie znanych jako kombinerki. Posłużą do wielu prac – przytrzymywania i odkręcania śrub lub nakrętek, ale też do cięcia drutów. Wybierając je pamiętajmy, by miały izolowane miękkim plastikiem rączki i oznaczenie o ochronie przed napięciem 500 woltów. W naszej narzędziowej skrzynce powinien również znaleźć się wkrętak, znany jako śrubokręt – najlepiej niejeden ze względu na różne rodzaje śrub i wkrętów. W sklepach znajdziemy też uniwersalne wkrętaki z wymiennymi końcówkami. Uzupełnieniem całego zestawu powinien być tzw. francuz, czyli klucz nastawny i miara stalowa tzw. metrówka (minimum 5 metrów długości).

Dodatkowe, przydatne narzędzia
Oprócz powyższego, podstawowego niezbędnika od razu lub w niedalekiej przyszłości możemy również dokupić inne, dodatkowe, ale na pewno przydatne narzędzia. Poziomicę, która pomoże nam w prostym powieszeniu szafek lub ustawieniu lodówki. Przydatna może okazać się również taśma izolacyjna do przewodów elektrycznych oraz, co dla niektórych wyda się dziwnym – drabina. Mała, lekka, składana i poręczna przyda się w każdym domu, gdy będziemy sięgać coś z wysokich szaf czy wymieniać żarówkę. Idealna powinna mieć taką wysokość, by swobodnie sięgać sufitu. Po jakimś czasie przydatna będzie również niewielka bezprzewodowa wkrętarka elektryczna i wiertarka (niewielkim kosztem możemy zaopatrzyć się w wiertarko-wkrętarkę w jednym urządzeniu).
Jesteśmy pewni, że z takim narzędziowym niezbędnikiem poradzicie sobie w każdej sytuacji, a żadna praca czy naprawa nie będzie straszna. Co najważniejsze obędziecie się przede wszystkim bez wzywania fachowca podczas drobnej usterki. Gwarantujemy również, że na pewno odkryjecie w sobie choćby mały pierwiastek majsterkowicza.