Właściciele wielopoziomowych mieszkań lub budynków wielokondygnacyjnych z pewnością często zastanawiają się, jak poradzić sobie z oświetleniem poszczególnych pięter i pomieszczeń oraz w jaki sposób ułatwić sobie sterowanie takim oświetleniem z różnych miejsc. Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest właśnie łącznik schodowy, który jest tematem niniejszego artykułu.
ŁĄCZNIK SCHODOWY – CO TO TAKIEGO
Najprościej rzecz ujmując jest to taki łącznik, który umożliwia nam manipulowanie czy sterowanie źródłem światła z dwóch lub więcej miejsc. Montujemy go zawsze w parach i przełączanie jednego z łączników z tej pary (obojętnie który wybierzemy) zmienia stan obwodu na przeciwny, czyli włączony lub wyłączony. Najczęściej stosujemy go na początku i na końcu schodów. Jego głównym zastosowaniem są więc klatki schodowe i półpiętra, na których istotną rolę odgrywa miejsce sterowania oświetleniem. Zwykle bowiem wchodząc na piętro, zapalamy światło na dole, a będąc już u góry, chcemy to światło za sobą zgasić. Tu właśnie niezastąpiony staje się łącznik schodowy. Podstawowe zastosowanie to 2 punkty, z których chcemy mieć możliwość manipulacji oświetleniem. Jeśli chcemy połączyć więcej niż 2 punkty, czyli na przykład mamy budynek wielokondygnacyjny, to potrzebne będzie nam rozszerzenie instalacji o łącznik krzyżowy, który powinniśmy dodać do głównego obwodu.

ZASTOSOWANIE
Mimo nazwy sugerującej jedno główne miejsce zastosowania, czyli klatki schodowe, równie dobrze łącznik schodowy sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, pokojach przechodnich, długich korytarzach, do oświetlenia piwnic i strychów, a także sypialni, gdzie drugi łącznik światła głównego umieszcza się przy łóżku. W standardowych instalacjach elektrycznych, które stosujemy w mieszkaniach często wykorzystuje się łączniki dwubiegunowe lub świecznikowe. To dzięki nim możemy niezależnie włączać dwa lub więcej źródeł światła. Tyczy się to na przykład poszczególnych żarówek w żyrandolu, dwóch oddzielnych punktów/pomieszczeń na przykład w jadalni połączonej z aneksem kuchennym, gdzie oddzielnie chcemy sterować oświetleniem nad stołem oraz oświetleniem zamontowanym bezpośrednio nad blatem, przy którym przygotowujemy posiłki.

PODŁĄCZENIE ŁĄCZNIKA SCHODOWEGO
Zaledwie jedna para łączników schodowych wystarczy, by włączać i wyłączać światło z dwóch różnych punktów pomieszczenia. Jeśli chcemy sterować oświetleniem z trzech lub więcej miejsc, to instalację elektryczną powinniśmy poszerzyć o dodanie jednego lub kilku (w zależności od potrzeb i wymagań) łącznika krzyżowego. O ile podłączenie prostej pary łączników schodowych nie wymaga dużej wiedzy ani doświadczenia, o tyle bardziej skomplikowane instalacje z więcej niż kilkoma łącznikami najlepiej powierzyć osobie wykwalifikowanej.

JAKI ŁĄCZNIK SCHODOWY WYBRAĆ
Jeśli nie bardzo znamy się na takich kwestiach, a chcemy dokonać dobrego wyboru, jeśli chodzi o łączniki schodowe, z powodzeniem możemy się poradzić specjalistów pracujących w sklepach lub hurtowniach elektrycznych, by podpowiedzieli na co zwrócić uwagę, a czego unikać przy wyborze odpowiedniego do naszego mieszkania produktu. Na rynku jest wiele marek posiadających w swojej ofercie łączniki schodowe. Przykładem może być marka Legrand (np. łącznik schodowy Niloe https://legrand-sklep.pl/764501) lub marka Schneider Electric (http://zerk.am/SchneiderElectricSedna )
Jak widać sterowanie oświetleniem dzięki łącznikowi schodowemu może być dużo prostsze, wygodniejsze i bardziej komfortowe. Jednocześnie wykorzystywanie łączników schodowych stwarza nowe możliwości w kwestii planowania osobnego oświetlenia dla poszczególnych miejsc lub pomieszczeń. A po najlepsze modele łączników schodowych znanych marek oraz producentów zapraszamy do naszej Hurtowni Elektra www.elektra.poznan.pl