Myślicie o budowie nowego dom lub planujecie generalny jego remont wraz z uwzględnieniem zakładania nowej instalacji elektrycznej? Pamiętajcie, że niezbędnym elementem, który będzie istotny w obu tych przypadkach jest rozdzielnica elektryczna, nazywana również często tablicą lub skrzynką elektryczną. Do czego służy, jak jest zbudowana i jaką rolę pełni w naszych domach? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Czym jest rozdzielnica elektryczna?
Patrząc na tę kwestię formalnie, mamy do czynienia z autonomiczną częścią stacji elektroenergetycznej, czyli możemy tu mówić o osobnym pomieszczeniu lub nawet wydzielonym kawałku terenu. Wiele osób nazywa rozdzielnicę sercem instalacji elektrycznej. Nic dziwnego, jeśli możemy ją przecież uznać za centralny punkt instalacji elektrycznej domu czy mieszkania. Inaczej mówiąc rozdzielnica elektryczna to taki element instalacji elektrycznej, który służy do rozdzielania energii elektrycznej na poszczególne obwody. Z jednej linii zasilającej, która jest doprowadzona do rozdzielnicy uzyskujemy większą liczbę linii odpływowych.

Wyróżniamy kilka typów rozdzielnic. Klasyfikujemy je pod względem :
– miejsca instalacji: napowietrzne i wnętrzowe
– sposobu instalacji: naścienne, przyścienne, wolnostojące
– spełnianej funkcji: np. siłowe, oświetleniowe
– zasady konstrukcji: np. szafowe, tablicowe
Co powinna zawierać rozdzielnica i jak jest zbudowana
Jeśli mówimy o instalacjach, które stosowane są w gospodarstwach domowych to najczęściej wykorzystuje się rozdzielnice wewnętrzne, naścienne, tablicowe na prądy znamionowe do 100-150 A.
Podstawowy schemat budowy rozdzielnicy tworzą linie zasilające, skrzynka rozdzielcza oraz linie odpływowe. Jak to natomiast wygląda wewnątrz rozdzielnicy? Tutaj powinny się znaleźć przede wszystkim:
- Rozłącznik izolacyjny: jeden z podstawowych elementów; włącza lub wyłącza zasilanie w domowej instalacji elektrycznej; czasem określa się go jako „główny bezpiecznik”
- Wyłączniki różnicowoprądowe: mają za zadanie odciąć prąd w obwodzie, jeśli wykryte zostanie zwarcie lub inne zagrożenie
- Odgromnik: inna nazwa ogranicznik przepięciowy; zabezpiecza instalację elektryczną przed skutkami wyładowań atmosferycznych oraz efektem awarii sieci dystrybucyjnej
- Wyłącznik nadmiarowo-prądowy: zastępuje tradycyjne bezpieczniki (wkładki topikowe); chroni obwody oraz podpięte do nich urządzenia przed usterkami, typu zwarcia i przeciążenia
- Lampki sygnalizacyjne: informują czy w rozdzielnicy lub danym obwodzie jest prąd

Rozdzielnicę elektryczną tworzą więc urządzenia oraz podzespoły służące do zarządzania obwodami elektrycznymi i ich kombinacjami. Mamy tu na myśli łączenie, przerywanie i rozdzielanie obwodów. A jakie funkcje pełnią składowe elementy rozdzielnicy elektrycznej? Poza główną, czyli rozdzielczą, są to także funkcje: regulacyjne, pomiarowe, ochronne, sterownicze i sygnalizacyjne. Nie zapominajmy także o konieczności użycia elementów dodatkowych, które pełnią rolę izolacyjną, przewodową i wspierającą. To dzięki nim rozdzielnica bezpiecznie i we właściwy sposób funkcjonuje stanowiąc centralny punkt domowej instalacji elektrycznej.