ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

DOMOFONY I WIDEODOMOFONY – CO WYBRAĆ DO DOMU JEDNORODZINNEGO?

Ułatwianie sobie życia to ludzka rzecz i nikogo nie dziwi fakt, że każdy dąży do zapewnienia sobie komfortu i wygody. Jednym z rozwiązań, które z pewnością je gwarantują, jest wykorzystanie popularnych, zwłaszcza w blokach, domofonów i wideodomofonów. Który z produktów wybrać w przypadku domu jednorodzinnego, aby móc cieszyć się bezpieczeństwem, a także i wygodą użytkowania?

Na początek technologia

Na współczesnym rynku istnieje wiele modeli bramo i wideofonów, które różnią się nie tylko funkcjonalnościami, o jakich mowa będzie w kolejnym punkcie, ale i technologią. O ile w przypadku wideodomofonów nie ma problemów z wyborem technologii, gdyż w większości działają one w systemie cyfrowym, o tyle w przypadku domofonów sprawa się komplikuje.

Istnieją 3 grupy bramofonów. Pierwsza z nich to domofony analogowe, które oparte są na konstrukcji złożonej z dwóch unifonów i jednego bramofonu. Co ważne, ich montaż nierzadko wiąże się z potrzebą przekopywania odcinka łączącego bramę i domofon w domu. Warto także zaznaczyć, że jakość dźwięku oferowana przez rozwiązanie analogowe jest niezbyt zadowalająca, jednak za tego typu rozwiązaniem przemawia przede wszystkim niska cena.

Druga grupa produktów to domofony cyfrowe, droższe od analogowych, jednak z pewnością gwarantujące lepszą jakość dźwięku, a także dodatkowe funkcjonalności. Ich praca opiera się głównie na centralce z dekoderami. Rozwiązanie to pozwala na podłączanie więcej niż 2 unifonów, dlatego też tak często wykorzystuje się je w domach wielorodzinnych.

Ostatnią, niezwykle popularną grupą domofonów są domofony cyfrowo-analogowe. Choć jakość dźwięku w takim systemie nie będzie zachwycająca, to dodatkowe funkcjonalności, takie jak magnetyczne otwieranie kluczykiem (czy na kod) sprawia, że na rozwiązanie to decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych.

Wyższy poziom komunikacji

Stojąc przed wyborem pomiędzy domofonem, a wideodomofonem powinieneś mieć na uwadze kwestie związane z wygodą i komfortem w komunikacji. Domofony to rozwiązanie, które pozwala kontrolować otwieranie i zamykanie furtki z opcją rozmowy z osobą znajdująca się poza posesją. Co ważne, w zależności od wybranej technologii, jednej z wcześniej wspomnianych, jakość prowadzonej konwersacji będzie lepsza lub gorsza. Wideodomofony natomiast to opcja idealna dla wszystkich tych, którzy widok bramy i osób stojących za nią mają znacznie ograniczony – dodatkowo funkcjonalność w postaci obrazu cyfrowego nie tylko gwarantuje komfort, ale przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa.  

Dodatkowe funkcjonalności

Z pewnością oprócz dobrej jakości domo- czy wideodomofonu przyda Ci się kilka funkcjonalności, o jakie możesz poszerzyć oba urządzenia. Jedną z nich jest możliwość otwierania drzwi – współcześnie istnieje wiele rozwiązań tego problemu. Najpopularniejszym jest opcja otwierania drzwi poprzez wpisanie cyfrowego kodu (w przypadku urządzeń z systemem cyfrowym). Inną opcją udostępnianą przez producentów jest możliwość otwierania drzwi przy wykorzystaniu przedmiotu magnetycznego – karty, kluczyka i innych. Ciekawą opcją, na jaką decyduje się coraz więcej właścicieli domów, jest wzbogacenie bramofonu czy wideodomofonu o skrzynkę na listy. W domach wielopoziomowych sprawdzą się z pewnością dwa monitory, które możesz zamontować w różnych miejscach, zwiększając wygodę i komfort otwierania bramy, podobnie jak w przypadku wideodomofonów GSM, współpracujących z aplikacjami mobilnymi.

Najlepszym rozwiązaniem do domu jednorodzinnego jest z pewnością wideodomofon. Gwarantuje on nie tylko komfort, ale także i poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza, gdy dom znajduje się na tzw. odludziu. Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja należy do każdego z osobna i nieraz warunkowana jest środkami finansowymi. W naszej ofercie znajdziesz wiele opcji tego typu urządzeń – odwiedź naszą Hurtownię Elektra i zaczerpnij informacji od specjalistów, którzy dołożą wszelkich starań, abyś podjął najlepszą dla siebie decyzję.