ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

BEZPIECZNY DOM PODCZAS BURZY

Lato to gorący okres nie tylko ze względu na upały, ale również częste wyładowania atmosferyczne i burze. W okresie letnim meteorolodzy naprzemiennie ostrzegają nas przed gorącym powietrzem nadciągającym nad Polskę, a później przed silnymi burzami. Zjawiska te, dające się w tym okresie mocno we znaki, powodują, że odczuwamy strach i niepokój o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że piorun ma niszczycielską moc. Według danych w powierzchnię Ziemi uderza co minutę kilka tysięcy piorunów! O co powinniśmy zadbać, by skutecznie się przed nimi uchronić?

Instalacja odgromowa

Polskie prawo wymaga montażu instalacji odgromowej w budynkach, których wysokość przekracza 15 m, a powierzchnia 500m (zabudowa rozproszona). Prawo budowlane nie wymaga natomiast od właścicieli małych domów zakładania tzw. piorunochronów. To wcale nie oznacza, że nie warto takiej instalacji mieć. Oczywiście nie wszystkie domy w jednakowym stopniu narażone są na uderzenia pioruna. Przy ocenie zagrożenia musimy wziąć pod uwagę czynniki takie jak zabudowa terenu (skupisko budynków czy wolnostojący dom), otwartość terenu, wysokość budynków oraz częstotliwość występowania burz. Osoby budujące dom często rezygnują z instalacji chroniących przed uderzeniem pioruna ze względu na estetykę czy oszczędność. To nie jest dobra droga. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze! Obecnie nowoczesne instalacje można idealnie wkomponować w elewację budynku, więc nie będzie szpecić. Instalacja odgromowa chroni przed pożarem oraz wpływa na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. W uproszczeniu mówiąc składa się z dwóch elementów: zewnętrznego – piorunochronu oraz zabezpieczenia wewnętrznego. Piorunochron przyjmuje energię pioruna i odprowadza ją do zmieni, a część wewnętrzna chroni instalację elektryczną. Na dachu lub kominie układane są zwody, natomiast w ziemi montowane są uziomy – sztuczne lub naturalne. Wszystko połączone jest przewodami odprowadzającymi zamontowanymi na ścianach bocznych.

Przy zakładaniu instalacji należy pamiętać, by była dobrana do konkretnego budynku. Na rodzaj, który założymy wpływ ma konstrukcja domu, materiały, z jakich dom jest zbudowany, rodzaj pokrycia dachowego, kształt dachu oraz podłoże. Wybierając i później zakładając ją, najlepiej zawierzyć doświadczonym specjalistom. W naszej ofercie mamy systemy odgromowe wiodących producentów oraz całościową pomoc doświadczonych doradców techniczno – handlowych. Skontaktuj się z nami

Logotypy

Zabezpieczenie sprzętu AGD

Większość z nas podczas burzy nie myśli o wyłączeniu sprzętu AGD i RTV. Myślimy, że tak trzeba było robić dawniej, kiedy instalacje nie były tak nowoczesne. A to nie prawda – nierozwaga może nas słono kosztować. Wiele osób nie ma nawet pojęcia, że pioruny mogą zagrażać sprzętowi w domu, a jeśli już taką wiedzę posiadamy, to nie wiemy jak minimalizować zagrożenie. Często słyszy się, że zainstalowanie piorunochronu jest wystarczającym zabezpieczeniem. Piorunochron chroni tylko budynek przed wyładowaniem i ewentualnym pożarem od pioruna.

Do naszych urządzeń domowych piorun może dostać się wszelkiego rodzaju instalacjami przewodowym, a najczęściej przez sieć elektryczną – anteny zewnętrzne, instalacje telefoniczne, sieci internetowe, instalacje TV. Dzieje się to ze względu na fakt, iż instalacje te są dobrymi przewodnikami elektrycznymi. Piorun może również działać na odległość i niekoniecznie musi uderzyć bezpośrednio w naszą linię przewodową, by zniszczyć podłączone urządzenia.

Pamiętajmy, by podczas burzy wyłączać cały sprzęt, szczególnie jeśli zapowiadane są burze i wiemy, że w tym czasie nie będzie nas w domu. Sprzęt najlepiej wypiąć również z gniazdka elektrycznego. Jeśli to możliwe, na czas silnej burzy odłączmy również dopływ prądu do domu, by ochronić całą instalację przed przepięciem. Warto również odłączyć wszystkie urządzenia podłączone do zewnętrznych anten.

W czasie burz często zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Miejmy na uwadze jednak fakt, że brak prądu dostarczanego ze strony zakładu energetycznego nie chroni naszych urządzeń przed piorunami. Wyłączona od napięcia linia to nadal droga, przez którą wyładowanie może się przedostać do naszego domu.

Zastosowanie zabezpieczeń we wszystkich możliwych formach niestety nie daje stuprocentowej pewności, co do skuteczności podczas wyładowań atmosferycznych, ale może  w dużym stopniu uchronić nas przed stratami. Siły natury zawsze będą od nas potężniejsze. Ale skoro są sposoby, by ryzyko ograniczać, nie powinniśmy z nich rezygnować pod żadnym pozorem.