ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

BEZPIECZNA I NIEZAWODNA INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Nie od dziś wiadomo, że żeby zarówno nasz dom, czy nasza firma były bezpieczne i działały prawidłowo niezbędne jest wyposażenie budynku w sprawną i efektywną energetycznie instalację elektryczną. To dzięki niej mamy wówczas zapewnione stałe zasilanie potrzebne do codziennego użytkowania komputerów, oświetlenia czy instalacji grzewczej. Warto przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej. Nic tak przecież nie utrudnia funkcjonowania zarówno domu jak i firmy jak przepięcia czy brak prądu, które mogą powodować nie tylko brak oświetlenia, ale także poważne szkody.

Czym właściwie jest instalacja elektryczna?

Najogólniej mówiąc instalacja elektryczna jest ostatnią częścią układu, który rozprowadza energię elektryczną. Służy nam do dostarczania napięcia do gniazdek elektrycznych, oświetlenia, gniazdek siłowych oraz innych zastosowań, gdzie napięcie nie jest wyższe niż 1kV prądu przemiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Mowa tu o obwodach zasilania niskiego napięcia, które oznaczamy NN. W skład instalacji elektrycznej w lokalach użytkowych wyróżniamy złącze, przyłącze, rozdzielnię główną, wewnętrzną linię zasilającą (jedna lub kilka), rozdzielnie piętrowe, skrzynkę, tablicę licznikową oraz instalację odbiorcy końcowego, tablicę mieszkaniową.

Przegląd instalacji elektrycznej

Kiedy już nasza instalacja elektryczna jest zamontowana nie możemy zapominać, by regularnie zlecać jej przegląd. To właśnie odpowiednia i regularna kontrola uchroni nas oraz nasze mienie przed uciążliwymi usterkami i szkodami, wywołanymi przez niesprawną instalację elektryczną. Jak często wykonywać przeglądy? Zgodnie z prawem wszystkie instalacje elektryczne jeszcze przed przekazaniem do użytku powinno się poddać próbom, pomiarom i oględzinom. Natomiast nakaz wykonywania przeglądów i badań instalacji elektrycznych reguluje ustawa o prawie budowlanym (Art. 62. 1 pkt 2.; Dziennik Ustaw 2017 poz.1332) Zgodnie z nią właściciel budynku ma obowiązek wykonywać kontrolę nie rzadziej niż raz na 5 lat. Ma to na celu sprawdzenie stanu technicznego oraz przydatności budynku do użytkowania także w zakresie instalacji elektrycznej. Jeśli mamy do czynienia z działaniem czynników zewnętrznych ( silne wiatry, powodzie, wyładowania atmosferyczne itp.) badania takie należy wykonywać za każdym razem po ich wystąpieniu. Szczególnie, kiedy nastąpiło uszkodzenie budynku lub bezpośrednie nim zagrożenie, którego efektem może być narażenie życia i zdrowia, mienia a także środowiska.

 Kto ma obowiązek zapewnić wymagany stan techniczny instalacji oraz urządzeń elektrycznych?

Odpowiedzialność spada tutaj na: dostawcę energii elektrycznej (w zakresie przyłącza, złącza oraz liczników , które posiadamy w budynku), właściciel albo zarządca budynku (w zakresie osprzętu, oprzewodowania, urządzeń rozdzielczych, zasilających, zabezpieczających oraz uziemienia), użytkownik lokalu (w zakresie gniazd wtyczkowych, łączników instalacyjnych, bezpieczników topikowych lub wyłączników nadmiarowych, wyłączników przeciwporażeniowych różnicowo-prądowych oraz odbiorników energii elektrycznej, które stanowią wyposażenie lokalu)