ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

JAK OŚWIETLIĆ DOM WEDŁUG ZASAD FENG SHUI?

Światło… źródło życia i codzienny powód do uśmiechu. To także doskonały stymulator energii w miejscu gdzie mieszkamy. Jest równie ważne jak kolorystyka czy wystrój naszego wnętrza, ponieważ w dużej mierze aranżuje jego klimat.

W feng shui, chińskiej filozofii planowania przestrzeni, światłu poświęca się wiele uwagi. Wierzy się bowiem, że odpowiednio dobrane, pozwala pracować i odpoczywać w możliwie najlepszych warunkach. Dla zapewnienia równowagi mieszkanie powinno być oświetlone w równym stopniu przez światło dzienne, jak i sztuczne.


Ciepło, cieplej

Praktycy Feng Shui szczególnie zalecają używanie źródeł światła o ciepłych barwach, np. tradycyjnych żarówek. Te cechujące się lekko żółtym światłem dają piękną barwę, która powoduje, że wyglądamy w nim zwyczajnie…atrakcyjniej. Urządzenia regulujące natężenie oświetlenia, tzw. ściemniacze dają możliwość kontroli nastroju i stworzenia atmosfery. Dodatkowo, co równie istotne, ściemniacze umożliwiają oszczędzenie energii. Inne typy lamp, na przykład żarówki ledowe i halogenowe o neutralnej (białej) barwie świetła  lepiej spełnią swoją rolę np. przy czytaniu.

Sypialnia, miejsce do którego wracamy po trudach dnia by odpocząć i zebrać siły, powinna cechować się ciepłym, przyjemnym światłem. Jedynie lampy na stolikach nocnych powinny być punktowe, pozwalając bez wysiłku dla oczu, na relaks przy wieczornej lekturze.

Oświetlenie sypialni
Oświetlenie sypialni

Od nadmiaru głowa nie boli

Wiele punktów świetlnych w każdym pomieszczeniu, to konieczność, nie należy używać jednego źródła. Dzięki większej liczbie opraw porozmieszczanych w różnych częściach pokoju, wyeliminujemy cienie oświetlanych przedmiotów i zmniejszymy kontrasty. Wiele lamp wprowadzi też życie do przestrzeni roboczej. Najlepszym sposobem jest podział na oświetlenie do potrzeb ogólnych, roboczych i dekoracyjnych.

Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne w pokoju dziennym, który, w zależności od pory dnia, może spełniać wiele funkcji. Salon jest elementem otwartej strefy dziennej, której wielkość po zapadnięciu zmroku może przytłaczać. Dobrze skomponowane oświetlenie sztuczne zapewni przytulność. Im pomieszczenie jest większe, tym więcej potrzeba źródeł światła umieszczonych na różnych wysokościach i w różnych punktach.

Oświetlenie pokoju dziennego
Oświetlenie pokoju dziennego

5 żywiołów

Jedną z fundamentalnych zasad Feng Shui jest zasada pięciu elementów – pięciu żywiołów. To wiatr, woda, metal, drzewo i ogień. Rozpraszające światło klosze wykonane z naturalnych tworzyw, takich jak: papier, drewno czy wiklina, łagodzą energię w sypialni i innych miejscach wypoczynku. Natomiast materiały metalowe dobrze odbijające światło stworzą energie, która pobudzi do działania i są one odpowiednie do zastosowania w kuchni. Wieczorem w kuchni nie może zabraknąć oświetlenia ogólnego, które równomiernie oświetla pomieszczenie i łagodzi ostre kontrasty, jak i oświetlenia roboczego. Dobrze zaplanowane światło robocze, niezbędne dla wygody i jakości kuchennych prac, niezbędne jest nie tylko wieczorami, ale wspomagamy się nim również w dzień. Aby uniknąć powstawania męczących cieni, powinno być tak zaplanowane, by strumień światła padał nie na osobę – a blat kuchenny.

Oświetlenie kuchenne
Oświetlenie kuchenne

Uplight – sposób na dobrą energię

Aby oświetlić ciemne kąty, ciekawym rozwiązaniem jest wybranie lamp imitujących światło w górę, tzw. uplightów. Inny sposób energetyzowania takich ciemnych przestrzeni to odpowiednio ustawione lustra, które odbijają i wzmacniają światło, a także optycznie powiększają przestrzeń. Uplighty często stosuje się w oświetleniu korytarzy i klatek schodowych.

Uplight
Uplight

Bez wątpienia poza kwestiami technicznymi, oświetlenie jest obecnie ważnym narzędziem aranżacji wnętrz, a dzięki designerskim formom może nie tylko pełnić swoje praktyczne funkcje, ale też zachwycać domowników i gości.