Jesień zagościła na dobre. Za oknem królują szarości i coraz szybciej robi się ciemno. Dodatkowo nieprzyjemny chłód raczej nie zachęca do wychodzenia z domu. Dlatego też, stając przed wyborem wyjścia do restauracji czy przygotowania pysznych potraw w domu – chętniej wybieramy tę drugą opcję. Jednak by w pełni cieszyć się spożywaniem domowych pyszności, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Mamy dla was kilka inspirujących podpowiedzi, czym kierować się przy wyborze lamp, aby nie tylko robiły wrażenie, ale i dobrze oświetlały jadalnię.
Proporcje
Należy pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje wielkości lamp do stołu. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie salonu i obejrzenie lamp „na żywo”, skala wielkości nie pozostawi już wtedy żadnej wątpliwości. W przypadku, gdy jadalnia jest otwarta czy to na kuchnię, czy na pokój dzienny, warto troszkę zaszaleć i stworzyć własny zestaw lamp. Aby efekt był zadowalający, dobór lamp powinien być przemyślany. Obecnie, popularną metodą jest warstwowe dobieranie oświetlenia. Na przykład, jeśli zdecydujemy się na lampy o różnych wielkościach czy kształtach, powinien zostać zachowany ten sam kolor. Z kolei przy wyborze różnych barw i stylistyki, warto postawić na ten sam kształt (np. kulisty). Przykłady można by mnożyć, ale kluczem do sukcesu jest tutaj po prostu umiarkowane szaleństwo. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czym kierować się przy łączeniu lamp, niektórzy producenci wychodzą ci naprzeciw, oferując całe rodziny lamp. Decydując się na „rodzinę lamp”, zachowasz spójność we wszystkich wnętrzach. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie do końca wiedzą, czego chcą.
Egzotyczna wyspa?
Przygotowywanie posiłków pośrodku kuchni jest w historii domów jednorodzinnych rzeczą dobrze znaną. Zanim w kuchniach pojawiły się blaty robocze usytuowane pod ścianą, duży stół był miejscem, gdzie cała rodzina nie tylko konsumowała razem posiłki, ale również je przygotowywała. Obecnie to rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Wyspa może być oświetlona punktowo w różny sposób, np. źródło światła zamontowane w okapie lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu ale może ono okazać się niewystarczające, ponieważ z reguły daje za słabe światło. Ciekawym pomysłem i ostatnimi czasy bardzo modnym, jest podwieszenie sufitu z zamontowanym oświetleniem LED-owym. Oświetlenie to ma doskonałe walory dekoracyjne, pozwalające wybrać barwę i moc strumienia świetlnego. Poza aspektem wizualnym, oświetlenie LED-owe jest również ekonomiczne, ponieważ zużywa porównywalnie mniej energii od tradycyjnych źródeł.



Wygoda przede wszystkim
Sporo osób, wybierając lampy do kuchni, zwraca uwagę na design i wygodę. Na rynku znajdziemy mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, które pozwolą nam nie tylko stylowo wypełnić przestrzeń, ale także odpowiednio ją oświetlić. Często spotykane są, zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych, skandynawskich i industrialnych, pojedyncze, duże i okazałe lampy, będące ozdobą samą w sobie. Bardzo modne ostatnimi czasy są także lofty, w których oświetlenie stanowi niewątpliwy element wystroju. W zależności od aranżacji wnętrza, wieszamy oprawy sufitowe na różnych wysokościach. Wysokość zawieszenia lamp nad wyspą czy stołem możemy regulować indywidualnie, pamiętając jedynie o dwóch prostych zasadach: żeby lampy nas nie oślepiały, szczególnie gdy żarówka jest widoczna w oprawie, oraz by do blatu docierała optymalna ilość światła. Pamiętajcie również, by zawsze lepiej zachować dłuższy kabel i skrócić go dopiero podczas dopasowywania wysokości, wybierając tą właściwą i najlepiej pasującą.



Podsumowując, lampy to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych elementów wystroju naszego mieszkania. Są praktyczne i coraz częściej stają się ozdobą samą w sobie. Pamiętaj jednak, by przy wyborze lamp, kierować się nie tylko ich designem, ale również funkcjonalnością i przeznaczeniem. Podejdź do tego rozsądnie. Zainspiruj się i zastanów, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najbardziej optymalne. Możliwości jest sporo, trzeba tylko odrobinę poszukać.