ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

DOBÓR OŚWIETLENIA W ZALEŻNOŚCI OD ZASTOSOWANIA

Odpowiedni dobór światła jest niezwykle istotnym aspektem aranżacji przestrzeni. Światło wpływa na to, jak odbieramy dane wnętrze i jak się w nim czujemy. To, czy stworzymy klimatyczny mrok, czy będziemy zapraszać rozświetlonym wnętrzem zależy od tego, na jaki rodzaj światła się zdecydujemy. Jest to istotny element, nie tylko w kontekście doboru oświetlenia do naszego mieszkania, ale również i pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych czy sklepów.

Zastosowanie światła

W zależności od przeznaczenia, lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła. Problem pojawia się już na etapie wyboru samej lampy. To ona bowiem zdeterminuje wybór żarówki, która – w zależności od rodzaju – może dawać mniej lub więcej światła. Na etapie planowania, musimy również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lampa wisząca będzie stanowić główne źródło światła, czy też chcemy wykorzystać oświetlenie pośrednie. Kinkiety oraz lampy stojące do oświetlenia miejscowego są doceniane ze względu na ich funkcjonalność oraz walory dekoracyjne. Ostatnimi czasy modne stało się także oświetlenie diodowe. Nie zawsze jednak spełnia ono swoją funkcję i nie wszędzie znajduje zastosowanie. Dlatego też poleca się ograniczanie się do jednego punktu oświetleniowego, ewentualnie stosowanie oświetlenia pośredniego.

Oświetlenie

Miejsce a oświetlenie

Miejsce oświetlenia nieodzownie łączy się z jego funkcjonalnością. W zależności od rodzaju czynności, jakie wykonujemy w danym miejscu, dopasowujemy oświetlenie. Barwa światła oraz jego natężenie mają istotne znaczenie w niemal każdym pomieszczeniu.

Dom

Planując rozmieszczenie oświetlenia w domu, musimy wziąć pod uwagę funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. W przedpokoju na przykład, oświetlenie nie musi być aż tak intensywne, jak w pokoju, w którym pracujemy przy komputerze czy czytamy. Do czytania powinniśmy pomyśleć o większej wiązce światła, podobnie zresztą, jak do pomieszczeń, w których wykonujemy bardziej precyzyjne czynności. Natomiast pomieszczenia przeznaczone do relaksu wymagają mniejszej ilości światła o ciepłej barwie.

Oświetlenie

Planując rozmieszczenie światła, pomyślmy o tym, gdzie powinno być ono osadzone i gdzie powinno padać najwięcej światła. W łazience na przykład, światło powinno być skupione na lustrze, ponieważ to tam dokonujemy czynności wymagających dobrego oświetlenia. Istotna jest również barwa światła – dobrze sprawdzi się zimna. Ale już w kuchni jedno centralne światło może okazać się niewystarczające, dlatego konieczne będzie m.in. dodatkowe oświetlenie przymocowane do wiszących szafek kuchennych. Tak, by blat, na którym przyrządzamy posiłki był odpowiednio oświetlony.

Kolejnym istotnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę oświetlając nasze wnętrza, jest temperatura barwowa. Ma ona wpływ na nasze samopoczucie, dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio ją dopasować. Oświetlenie o barwie ciepłej sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Dzienna barwa światła natomiast najlepiej sprawdzi się przy pracy – wówczas najbardziej wydajnie pracujemy. Barwa zimna sprawdzi się w miejscach, w których wykonujemy bardziej precyzyjne czynności, jak wspomniane wcześniej, łazienka czy oświetlenie blatów kuchennych.

Pomieszczenia biurowe

Dobór oświetlenia i jego barwy jest ważny w przypadku pomieszczeń biurowych. Odpowiednie oświetlenie, łącznie z doborem temperatury światła, wpływa na nasze samopoczucie. Barwa światła może nas pobudzać do działania lub uspokajać. W pomieszczeniach biurowych oraz halach produkcyjnych powinnyśmy wybierać światło o zimnej barwie (więcej o tym przeczytasz w artykule nt. wpływu sztucznego oświetlenia na nasze samopoczucie – klik).  Oświetlając miejsca pracy wybierajmy żarówki dające zimne światło. Wówczas stworzymy rześką atmosferę pracy, a nie relaksu i odpoczynku. Co ważne, w pomieszczeniach biurowych, warto pomyśleć o oświetleniu dodatkowym. Lampki biurowe zwiększą komfort pracy osób, których codzienne zadania obejmują pracę przy komputerze czy z dokumentacją.

Oświetlenie

Sklep

Każdy, kto pracuje w branży handlowej powinien wiedzieć, że odpowiednie oświetlenie ma fundamentalne znaczenie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa oświetlenie pomieszczeń handlowych. Zestawiając je na równi z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, często zapominamy o funkcjach, jakie powinno spełniać – czyli sprzedażowych. Równomierny rozkład światła w sklepie jest niezwykle istotny. Co więcej, projektując oświetlenie w branży handlowej, musimy wziąć pod uwagę ewentualne zmiany ekspozycji produktów. Niedoświetlenie ogranicza możliwość prezentacji, a to z kolei może oddziaływać na sprzedaż. Niedoświetlony produkt może zostać potraktowany przez klientów, jako ten drugiej kategorii, przez co może zostać pominięty.

Oświetlenie

Ilość światła jest dla branży handlowej niezwykle istotna. Nie może być go za mało, ponieważ w pomieszczeniu będzie zbyt ciemno. To z kolei ogranicza komfort klientów oraz możliwość zapoznania się z ofertę produktową. Odpowiedni klimat stworzymy łącząc właściwe oświetlenie z kolorystyką naszego punktu. Ciemny kolor ścian oraz stonowane kolory mebli z pewnością stworzą dyskretny nastrój.

Oświetlenie

Uważać trzeba natomiast na oświetlenie LED. Zwłaszcza w sklepach, w których kolor ma znaczenie, jak z kosmetykami, odzieżą, tkaninami, dywanami lub innymi elementami wyposażenia wnętrz. Światło LED może nieprawidłowo oddawać barwy, co znacznie utrudnia proces podejmowania decyzji, może też spowodować wybór niezgodny z oczekiwaniami. Aby osiągnąć najlepszy poziom oddawania barw, dobierzmy źródła światła zbliżone barwowo do oświetlenia dziennego. Dzięki temu kolory będą najbardziej autentyczne.

Oświetlenie

Temperatura barwowa ma wielkie znaczenie przy ekspozycji towaru. Odpowiedni dobór światła może przyczynić się do tego, że nasz produkt będzie wyglądał świeżo i atrakcyjnie. Nieadekwatne dopasowanie temperatury barwowej do rodzaju oferowanego produktu może mieć wpływ na jego sprzedaż, spowodować, że towar będzie postrzegany jako gorszy. Dla przykładu, ekspozycji świeżego mięsa i wędlin towarzyszyć powinno światło o odcieniu różowym, serom twardym – żółty, nabiałowi – biały, z kolei do ryb i owoców morza dobieraj światło o odcieniu niebieskim. Dzięki temu produkty zostaną zaprezentowane w sposób odpowiedni, a oświetlenie podkreśli ich walory.

Podsumowując, planując oświetlenie musimy zastanowić się, jakie funkcje ma ono spełniać w oświetlanej przestrzeni. Warto także przeanalizować dane pomieszczenie pod kątem stworzenia oświetlenia ogólnego, miejscowego oraz dekoracyjnego. Punktem wyjścia zawsze powinny być funkcje, jakie powinno spełniać oświetlenie w danym pomieszczeniu.