ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

ZABEZPIECZ SWÓJ DOM PRZED PRZEPIĘCIAMI

Święta to czas wzmożonych dekoracji domowych – każdy z nas stawia na lampki choinkowe, świetlne ozdoby na okna, a nawet na kurtyny świetlne. Tego typu dekoracje znacznie obciążają domowe zasilanie elektryczne, niejednokrotnie wywołując przepięcie, które doprowadzić może do niemałych szkód. Jak się uchronić przed konsekwencjami rozświetlonego magią świąt domu?

Krok pierwszy – dokładna analiza

Przed wykorzystaniem świetlnych dekoracji warto sprawdzić ich stan. Należy pamiętać, że wszelkie uszkodzenia izolacji przewodów mogą wywoływać przepięcia elektryczne, a te natomiast doprowadzić do iskrzenia lub zniszczenia urządzeń elektrycznych, a nawet i tych elektronicznych. Warto zauważyć, że korzystanie z uszkodzonych dekoracji świetlnych zasilanych prądem elektrycznym może doprowadzić do uszkodzenia urządzeń AGD, komputerów, urządzeń radiowych, telewizyjnych, jak i telekomunikacyjnych, które są szczególnie mało odporne i wrażliwe na wszelkie gwałtowne skoku napięcia w sieci elektrycznej.

Krok drugi – odpowiednie środki ostrożności

Chcąc uchronić się przed stratami materialnymi, a tym samym i finansowymi, wynikającymi z uszkodzenia sprzętów elektrycznych i elektronicznych przez przepięcie, warto postawić na kilka rodzajów zabezpieczeń. Przede wszystkim należy wykonać połączenia wyrównawcze i zainstalować wszelkie możliwe ograniczniki przepięć, dzięki którym uchronimy nasze urządzenia przed negatywnymi efektami wynikającymi ze zmian napięcia w sieci.

Na rynku dostępne są trzy grupy ograniczników przepięć. Dla łatwego rozpoznania i rozróżnienia oznacza się je literami B, C oraz D. Co ważne, nie stanowią one jedynie zabezpieczania przed przepięciami łączeniowymi w domu, ale także tymi pochodzenia burzowego. Należy także pamiętać o tym, że ochrona domu przed przepięciami powinna być wielostopniowa z zastosowaniem wszelkich możliwych ograniczników odpowiedniej klasy. Tylko tak skonstruowany obwód jest w stanie wytłumić energię fali napięcia i obniżyć szczytowe napięcie każdego impulsu.

Ograniczniki przepięć sygnowane literą B mają na celu przede wszystkim zabezpieczać sieć prze bezpośrednim jak i bliskim uderzeniem pioruna. Modele ograniczników z literą C zabezpieczają natomiast większość odbiorników elektrycznych przez przepięciami komutacyjnymi, czyli tzw. łączeniowymi. Ostatnia grupa ograniczników przepięć, czyli te z klasy D są dodatkowym zabezpieczeniem szczególnie czułych, a tym samym nierzadko kosztownych urządzeń.

Krok trzeci – odpowiednie podłączenie

Decydując się już na zakup ograniczników, warto wziąć pod uwagę także odpowiednie warunki montażu i podłączenia. Należy pamiętać, że ograniczniki przepięć klasy B umieszczane są zawsze w złączu kablowym lub rozdzielnicy głównej – w przypadku bloków będzie to administracja budynku. Ograniczniki klasy C każdorazowo należy montować w rozdzielnicy, w danym lokalu odbiorcy, natomiast modele pochodzące z klasy D podłączamy bezpośrednio przy chronionych urządzeniach, czyli w gniazdkach czy też listwach z ochroną przepięciową.

Podczas Świąt warto pamiętać o tych kilku aspektach, gdyż są one w stanie uchronić nas przed wszelkimi przykrymi doświadczeniami podczas tego magicznego czasu. Odpowiednie przygotowanie i sprawdzenie wszelkich dekoracji to gwarancja wesołych świąt!