Nie od dziś wiadomo, że bezpieczny i sprawnie funkcjonujący dom to nasz priorytet. By ten status uzyskać dokładamy wszelkich starań i znajdujemy wciąż nowe, bardziej innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają i usprawniają ochronę życia naszych rodzin, nas samych, a przy okazji także naszego mienia.
Zastanawialiście się pewnie nie raz ,co kryje się pod określeniem automatyka do bram? Z pewnością nie każdy bowiem jest w tej kwestii ekspertem, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem. Automatyka bram obejmuje różnego typu automatyczne napędy (siłowniki) oraz akcesoria sterujące. To one w głównej mierze umożliwiają obsługę bram, drzwi lub furtek bez konieczności wysiadania s auta lub wychodzenia z domu. Jeśli znacie określenie inteligentny dom, to automatyka bram jest jego integralną częścią. Poza zastosowaniem w naszych domach, świetnie sprawdza się także w przemyśle, przy montażu zapór drogowych, szlabanów czy choćby systemu kontroli dostępu.
CO ZALICZAMY DO AUTOMATYKI BRAM?
W jej skład wchodzą między innymi różnego typu napędy (do bram przesuwnych, skrzydłowych i garażowych; napędy do drzwi automatycznych, a także do okiennic, markiz czy rolet ). Dodatkowo zaliczamy tu również pętle indukcyjne, lampy sterujące i sygnalizacyjne, automatyczne szlabany, fotokomórki, elektrozamki, klawiatury kodowe. Listę uzupełniają ponadto słupki drogowe, listwy krawędziowe, wyłączniki przyciskowe, czy radioodbiorniki wewnętrzne.

WIELE FUNKCJONALNOŚCI
Jeśli chcemy usprawnić działanie i odpowiednio zabezpieczyć swój dom warto zainwestować w różnego typu akcesoria sterujące, w tym automatyczne siłowniki. Najczęściej ich przeznaczeniem są bramy (np. te garażowe lub w różnego typu halach), drzwi bądź furtki stanowiące wejście na naszą posesję. Ważne, by przy wyborze sprawdzić ile ważą te elementy, ponieważ automatyka zwykle jest wykorzystywana przy określonej wadze bram, czy drzwi.
WYBIERAMY NAPĘD DO BRAMY
Jeśli posiadacie bramę wjazdową do posesji dobrze jest pomyśleć o jej usprawnieniu i zautomatyzowaniu. Dzięki temu każdy wjazd lub wyjazd z domu nie będzie się wiązał z wysiadaniem z auta. Na rynku możecie także trafić na bramy automatyczne, które można obsługiwać będąc wewnątrz domu, czy pomieszczenia gospodarczego. Wybierając bramę automatyczną, wybieramy tak naprawdę odpowiedni siłownik. Co powinniśmy wziąć pod uwagę? Poza oczywiście typem bramy, jej wielkość, wagę, ale również jak intensywnie będzie wykorzystywana. Pamiętajmy także, żeby pozostawić sobie tzw. „zapas mocy”, czyli żeby waga bramy była niższa od maksymalnego ciężaru. Jest to bardzo ważne z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne. Zimą temperatury mogą spadać znacząco poniżej zera, co grozi oblodzeniem lub przymarznięciem bramy, a latem zdarza się, że przekraczają nawet 35 stopni.

MIEJSCE DO MONTAŻU BRAMY PRZESUWNEJ
Powinniśmy je wybrać dość starannie. To kwestia warta dłuższego zastanowienia i przemyślenia, w jakim punkcie brama będzie najlepiej spełniać swoją funkcję i nie będzie przeszkadzać w domowym otoczeniu. Istotne jest, gdzie dokładnie zlokalizujemy napęd do niej. Jeśli nie potrafimy zrobić tego sami, warto zgłosić się do specjalisty, który montuje takie napędy na co dzień.