ul. Sycowska 46 60-003 Poznań

DOMOWE POŻERACZE PRĄDU – JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA KOSZTACH ENERGII?

Niedowierzanie i przecieranie oczu ze zdziwienia, a często irytacja – to dobrze nam znane zachowania spotykające nas, gdy otrzymujemy rachunek za prąd. Wydatki na energię elektryczną każdego miesiąca pochłaniają olbrzymią część naszych domowych budżetów. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że wysokie rachunki to nie tylko wina rosnących cen, ale też złego eksploatowania i doboru sprzętu. Podpowiemy Wam, jak można poradzić sobie z tym problemem.

Wiecie, że urządzeniami, które pochłaniają najwięcej prądu są lodówka, kuchenka elektryczna, pralka i telewizor? To w sumie dość oczywista sprawa – używamy ich przecież codziennie, często przez kilka godzin. Możemy jednak być bardziej świadomi i dzięki zmianie złych nawyków i przyzwyczajeń bardziej kontrolować domowy budżet, dzięki czemu zmniejszymy wydatki na prąd.

Lodówka

Spośród wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym, najwięcej energii pochłania lodówka – nawet 30% całego, domowego poboru. Pewnie też Was to nie dziwi – pracuje często przez całą dobę, przez 365 dni w roku. Możemy jednak na niej zaoszczędzić już na etapie zakupu. Wystarczy, że przyjrzymy się klasom energetycznym. Najwięcej oszczędności przyniesie lodówka mająca klasę A+++, zużywająca nawet 40% mniej prądu niż inne urządzenia w klasie A. Pamiętajmy, że równie ważnym czynnikiem jest też jej ustawienie. Lodówka nie powinna stać w pobliżu miejsc generujących ciepło – takich, jak grzejnik czy kuchenka. Jej odległość od ściany powinna wynosić co najmniej 10 cm. Zapewnia to swobodny przepływ powietrza. Oszczędności przyniesie również nieumieszczanie w niej ciepłych potraw czy niepozostawianie lodówki otwartej przez zbyt długi czas.  

Oświetlenie

To kolejny punkt podnoszący wysokość naszych miesięcznych opłat. By zaoszczędzić, zacznijmy od wymiany żarówek na te ledowe. Warto również pamiętać o podstawowych zasadach – gaśmy światło jeśli opuszczamy pomieszczenie. Jednak unikajmy tego, jeśli za moment mamy zamiar do niego wrócić. Częste przełączanie włącznika powoduje większy pobór energii i szybsze zużycie żarówki.

Pralka i zmywarka

Te dwa urządzenia również są odpowiedzialne za większe zużycie prądu w naszym domu. Oszczędnością będzie ich uruchamianie tylko w przypadku pełnego zapełnienia, a także korzystanie z ekonomicznych trybów energii, które znajdziemy w każdym z tych urządzeń. Pomóc mogą również wydajne detergenty.

pożeracze prądu

Kuchenka elektryczna

Często nie jesteśmy świadomi, że kuchenka pobiera nawet 19% domowej energii. Olbrzymie znaczenie ma rodzaj płyty w posiadanej przez nas kuchence – ceramiczna czy indukcyjna. Posiadając ceramiczną pamiętajmy, by stosować naczynia posiadające płaskie dno. Używając tych nieprzylegających do płyty możemy zużywać nawet 50% więcej energii. Z kolei przy używaniu piekarnika korzystajmy z funkcji termo obiegu, dzięki czemu zaoszczędzimy do 20% prądu.

RTV

W tej kategorii najwięcej energii pochłaniają komputer, telewizor i sprzęt audio. Do największego zużycia prądu przyczynia się zazwyczaj tzw. tryb stand-by, czyli czuwanie. Tutaj warto pamiętać, że wyłączając urządzenia tylko za pomocą pilota, nadal pobierają one prąd. Unikajmy ponadto pozostawiania włączonego sprzętu, gdy nie przebywamy w danym pomieszczeniu. Nie zapominajmy również o ładowarkach, które często pozostawiamy w gniazdkach po naładowaniu urządzenia, nie będąc świadomi, że one również przyczyniają się do większego zużycia prądu.

Ucząc siebie oraz rodzinę tych kilku prostych nawyków możemy być pewni, że po pewnym czasie nasze rachunki będą o wiele mniejsze, a my sami staniemy się również bardziej proekologiczni i przyczynimy się do ochrony otaczającego nas środowiska. Warto zacząć już dziś!