Współczesny rynek przepełniony jest ogromną ilością dostępnych kabli i przewodów elektrycznych. Niewiele osób jest w stanie rozróżnić je wszystkie, a wiedza ta z pewnością przydaje się nie tylko podczas remontów. Podpowiadamy, które z parametrów mają znaczenie i na które z oznaczeń zwracać uwagę, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo.
Oznaczenie kabli i przewodów elektrycznych zostało stworzone na potrzeby łatwiejszej identyfikacji przez instalatorów, a także i możliwości prawidłowej klasyfikacji. Dzięki temu, z łatwością możemy dobrać najodpowiedniejszy model do konkretnego urządzenia lub na potrzeby instalacji.
Podstawowe oznaczenia
Przewody na przestrzeni lat zyskiwały różne oznaczenia, jednak współcześnie obowiązują te zgodne z normą PN-EN 60445:2010P i PN-EN 60446:2010P. Co ważne, oznaczenie wskazuje na konkretne parametry danego przewodu czy kabla, co pozwala na łatwe rozpoznanie produktu np. podczas remontu czy instalacji. W celu stworzenia klasyfikacji wykorzystano małe i duże litery alfabetu.
Pierwsza litera w oznaczeniu odnosi się do konstrukcji żyły:
- D – drut,
- L – linka,
- L…g – linka giętka.
Jeśli dany przewód został wykonany z innego materiału niż miedź to stosowane jest dodatkowe oznaczenie konstrukcji żyły, które może się pojawić:
- A – aluminium,
- F – stal.
Nierzadko pojawia się także oznaczenie przed powyższymi, które dotyczy powłoki przewodu – Y, czyli powłoka polwinitowa.
Następnym w kolejności oznaczeniem, jest oznaczenie materiału, z jakiego wykonano izolację i znajduje się ono zaraz po oznaczeniu konstrukcji żyły:
- Y – polwinit,
- G – guma,
- X – polietylen.
Kolejna literka jest odniesieniem wskazującym na budowę przewodu:
- a – powłoka z przędzy bawełnianej,
- b – izolacja wytrzymuje wysoką temperaturę,
- c – materiał niepalny,
- d – zwiększona grubość izolacji,
- p – przewód płaski,
- u – przewód uzbrojony,
- n – przewód wyposażony w linkę nośną.
Litery wykorzystywane są także do oznaczenia przeznaczenia przewodu elektrycznego czy kabla:
- ak – przewód akumulatorowy,
- t – wtynkowy,
- w – przewód wysokiego napięcia,
- jo – przewód jezdny okrągły,
- jp – przewód jezdny profilowy.
Powyższe oznaczenia są najważniejszymi z symboli, które znajdują się na przewodach i kablach i które umożliwiają łatwą identyfikacje potrzebnego produktu.
Oznaczenie napięcia znamionowego
Co ważne, nie tylko oznaczenie samego przewodu jest ważne, ale także napięcia znamionowego. Informuje ono o maksymalnym możliwym poziomie napięcia, jaki dany przewód jest w stanie wytrzymać. Oznaczenie to podawane jest w formie wartości skutecznego napięcia między żyłą przewodu a jego żyłą ochronną (U0) i wartości skutecznego napięcia między dwoma żyłami fazowymi przewodu (U).
Nowe oznaczenie według norm zharmonizowanych
Wraz z wejściem dyrektywy LVD 73/23 EEC Unii Europejskiej do obiegu wprowadzone zostały dodatkowe oznaczenia przewodów i kabli elektrycznych. Oznaczenia te obejmują przewody i kable o napięciu znamionowym od 50 do 1000 V (prąd przemienny) i od 75 do 1500 V (prąd stały).
Wybór odpowiedniego przewodu czy kabla elektrycznego ma duże znaczenie dla każdego – nie tylko uchroni nas przed zniszczeniem urządzeń elektrycznych, ale także zagwarantuje bezpieczeństwo i długotrwałą przydatność produktów. W naszych hurtowniach Elektra znaleźć można wiele przewodów, które zgodne są z przyjętymi standardami i posiadają niezbędne do prawidłowej klasyfikacji oznaczenia.