Budujecie lub aranżujecie swój dom? Z pewnością zależy Wam by był jak najbardziej bezpieczny, funkcjonalny, ale również, żeby prezentował się w sposób jaki Wam najbardziej odpowiada. Na przeszkodzie w estetycznym i stykowym urządzeniu mieszkania często stają plączące się i nieatrakcyjnie wystające lub zwisające kable. Na szczęście jest sporo rozwiązań, które temu zaradzą.
Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów jest umieszczenie kabli w ścianie. Bardzo często jest to jednak niemożliwe, bo na przykład wszystkie ściany są już wykończone, a my zdecydowaliśmy się na kupno nowego telewizora lub nowoczesnego sprzętu grającego już po tym fakcie. Co nam pozostaje? Na szczęście całkiem sporo możliwości.
Maskowanie kabli
Jeśli nie chcemy skuwać na nowo ścian, warto pomyśleć o zastosowaniu systemu kanałów (np. Berker by Hager ), listew (np. Legrand) i korytek instalacyjnych, które w wygodny sposób zakryją brzydko wyglądające kable. Chcąc zachować estetykę we wnętrzach, pamiętajmy, że na rynku dostępne są listwy i korytka instalacyjne z możliwością ich przemalowania na kolor dopasowany do wystroju pomieszczenia. Dzięki temu elementy te będą mniej zauważalne i lepiej dopasują się do całej aranżacji.

Listwy instalacyjne
Sprawdzają się najczęściej, gdy planujemy niewielki remont lub rozbudowę instalacji elektrycznej. Zwykle wykonuje się je z PVC i montuje jako cokołowe listwy przypodłogowe w miejscu listew drewnianych lub tych z PVC. Najczęściej wybieramy listwy maskujące lub przypodłogowe. Znaleźć możemy również listwy przystosowane do montażu w pionie. Tego typu listwy możemy montować przylegająco do ościeżnicy drzwiowej. A by wszystko wyglądało atrakcyjnie i spójnie, dostępne są umożliwiające estetyczne wykończenie narożniki wewnętrzne lub zewnętrzne.

Kanały kablowe
Standardowo są większe od listew kablowych i można je stosować zarówno do zamaskowania w nich biegnących po ścianie przewodów, ale również do montażu gniazd elektrycznych, gniazd doprowadzających Internet i telewizję oraz różnego typu wyłączników, z których w danym pomieszczeniu chcemy korzystać. Dzięki kanałom kablowym możemy na przykład umieścić kilka gniazd wtyczkowych nad stołem warsztatowym w garażu, czy doinstalować parę gniazd nad blatem kuchennym. Kanały kablowe w odróżnieniu od listew, mogą być wykonane z różnych materiałów, między innymi PVC lub aluminium. Posiadają także różną kolorystykę, co ułatwia dopasowanie ich do aranżowanego pomieszczenia. Systemy kanałów oraz listew kablowych złożone są z dwóch części: pokrywy oraz podstawy. W zależności od wymiaru podstawy, możemy ją mocować do ściany przy pomocy wkrętów lub przyklejać specjalnym klejem instalacyjnym. Kiedy już ułożymy kable w podstawie i zamontujemy całą instalację, wystarczy zatrzasnąć pokrywę do jej podstawy. Nie wymaga to użycia żadnych narzędzi.
Jak ukryć kable od telewizora
Wielu posiadaczy telewizorów nie wyobraża sobie luźno i nieestetycznie zwisających kabli. Dodatkowo pozostawione w nieładzie przewody mogą się plątać i być łakomym kąskiem dla dzieci i zwierząt, jeśli akurat posiadamy w domu kota lub psa. Dlatego warto od razu przy montażu telewizora, pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu kabli, by mieć ten problem z głowy. Również tu z pomocą przyjdą specjalne listwy i korytka instalacyjne, które skutecznie zamaskują wystające przewody.

Jeśli natomiast drzemie w Was kreatywna dusza, zawsze zamiast maskować kable na ścianie, spróbujcie wyczarować z nich ścienną dekorację i ułóżcie je w ozdobny sposób. W przeciwnym razie idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kanałów kablowych, które w prosty i estetyczny sposób zamaskują zwisające przewody. Duży wybór kanałów kablowych znaleźć możecie w Hurtowni ElektRa.