Wyłączniki nadmiarowe, bliżej znane jako korki czy też bezpieczniki, to urządzenia mające na celu zapobieganie uszkodzeniu instalacji elektrycznej wskutek przeciążenia wartości prądu. O tyle, o ile każdy o nich słyszał, nie każdy wie jak sobie z nimi radzić, gdy „ wysiądą”. Opisujemy proste kroki, dzięki którym zachowasz spokój i na nowo cieszyć się będziesz prądem w domu.
Powszechnie nazywane korkami tradycyjne bezpieczniki topikowe to pozostałości po starych instalacjach elektrycznych. Współcześnie, w nowym budownictwie stosowane są automatyczne wyłączniki nadprądowe lub różnicowoprądowe. Główna różnica pomiędzy nowoczesnym rozwiązaniem, a tym starszym to użyteczność – bezpieczniki topikowe mogą być wykorzystywane tylko raz, w momencie, gdy nadprądowe oraz różnicowoprądowe oferują długi okres przydatności.

Wysiadł korek – co to właściwie oznacza?
Zjawisko tzw. wysiadania korków występuje każdorazowo, gdy pojawia się natężenie prądu przekraczające dopuszczalną wartość. W tym momencie dochodzi do stopienia elementu topikowego bezpiecznika. Najszybszym rozwiązaniem, gwarantującym przywrócenie prądu w mieszkaniu jest zastąpienie uszkodzonego bezpiecznika nowym, działającym. Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności, a co za tym idzie nie wolno naprawiać uszkodzonego elementu przy wykorzystaniu drucików czy gwoździ. Takie działanie może być tragiczne w skutkach i odbić się nie tylko na zdrowiu mieszkańców, ale także ich życiu.
Należy w tym miejscu nadmienić, że niegdyś praktykowano naprawę bezpieczników topikowych, ale zadania tego podejmowali się specjaliści, którzy posiadali odpowiednie ku temu narzędzia i elementy.
Jak uniknąć problemów z korkami?
Posiadając starą instalację warto mieć pod ręką kilka zapasowych bezpieczników topikowych. Innym sposobem jest wymiana jednorazowych bezpieczników na samoczynne wyłączniki nadmiarowe o konstrukcji umożliwiającej wkręcenie ich w gniazda bezpieczników topikowych. Powszechnie zwane są one wkrętkowymi. Ich działanie polega na rozłączeniu obwodu w przypadku przeciążenia, poprzez wygięcie przegrzanej blaszki lub uwolnienia sprężynki trzymającej zestyk elektromagnesu w przypadku zwarcia. Tego typu bezpieczniki nie są jednorazowe, a do ponownego przywrócenia obiegu prądu wystarczy wcisnąć znajdujący się na środku obudowy przycisk zwierający zestyki.

Warto także przyjrzeć się instalacji elektrycznej, zwłaszcza gdy problem z korkami pojawia się systematycznie. Problemem może być nadmierne obciążenie obwodu w momencie podłączenia zbyt dłużej ilości odbiorników o nadmiernej mocy. Dziać się tak może np. w kuchni, w której działa równocześnie wiele sprzętów AGD – chcąc uniknąć takiej sytuacji, staraj się nie włączać np. czajnika i płyty indukcyjnej jednocześnie. Pomocne może być także stworzenie kolejnego, dodatkowego obwodu elektrycznego.
Hurtownia Elektra https://www.elektra.poznan.pl/ to miejsce, w jakim znajdziesz szereg produktów, dzięki którym uchronisz się od problemów z korkami i zabezpieczysz obwód przed przeciążeniem.